آری به سوسن تسلیمی، نه به علی جنتی!

آری به سوسن تسلیمی، نه به علی جنتی!

امروز دو خبر در حوزه فرهنگ مطرح شد: اول، احتمال قطعی بودن خروج علی جنتی از وزارت فرهنگ ایران و دوم، بازنشر خبری درباره معرفی سوسن تسلیمی به عنوان وزیر فرهنگ سوئد.

من قضاوتی درباره عملکرد حضرت جنتی ندارم. صرفا معتقدم ایشان آنسان که باید با ساز مخالفان فرهنگ هماهنگ نبود که انتقادهای پنهان و پیدای آنها را آفرید. این اواخر البته کوشید هماهنگ شود که طبعا به طبع اهل فرهنگ و حتی شخص رئیس جمهور نبود. بنابراین، تغییر در این مرحله اگر از باب نارضایتی روحانی باشد و نه بریدن جنتی، قابل فهم و مناسب است.

اما مساله ای کلان تر در این میان است و آن، اینکه چرا کار فرهنگ در این ملک در دست اهل فرهنگ نیست؟ چرا شاملوها، گلشیری ها، بیضایی ها، حاتمی ها، شجریان ها، تناولی ها، انتظامی ها و هزاران چهره اهل هنر و فرهنگ و حتی مطبوعات و رسانه باید اموراتشان در دست فلان روحانی و نظامی و سیاسی باشد؛ هرچند به نیکی خاتمی و مهاجرانی و بورقانی باشند و نیز همین جنتی که دست کم می توان گفت دشمن اهل فرهنگ نبود.

مطرح شدن چهره های فرهنگی ایران در کشور دیگر، نشان از آن دارد ما تنها مفاخر فرهنگی تاریخ خود را به تاراج نمی دهیم، زندگان را هم فراری می دهیم. در آنجا، حتی این امر مطرح می شود که کار فرهنگ خویش را به فرهنگیان فراری ما بخشند و در اینجا، نه تنها کار فرهنگ به اهل فرهنگ نمی سپاریم؛ بلکه غیرفرهنگیانی را هم که دشمن اهل فرهنگ نیست، به سنگ تحجر از میدان می رانیم.

منبع : انصاف نیوز

درباره نویسنده

4175مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پايگاه خبري - تحليلي هيوانیوز. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی