زومبا چیست که ممنوع شده است؟

زومبا چیست که ممنوع شده است؟

دو روز پیش فدراسیون ورزش‌های همگانی در ابلاغیه‌ای، ممنوعیت برخی از فعالیت‌ها از جمله ورزش زومبا در باشگاه‌های ورزشی را اعلام کرد.

در بخشی از این ابلاغیه آمده است:

«با عنایت به این که فعالیت‌هایی مانند زومبا، اجرای حرکات موزون و رقص به هر شکل و عنوان فاقد وجاهت قانونی می‌باشد، خواهشمند است مقرر فرمائید مراتب ممنوعیت این قبیل حرکات را ابلاغ فرمایند. مزید تشکر و امتنان است».


همه چیز درباره ورزش زومبا

سایت آسمونی در باره‌ی زومبا نوشته است: کمتر کسی وجود دارد که داشتن اندامی زیبا و ورزیده را نپسندد و یا حتی اگر در برخورداری از آن تلاشی نکرده است همواره در فکر تناسب اندام می‌باشد. یکی از سبکهای تناسب اندام به همراه شادی و نشاط حاصله از آن ورزش زیبا و ریتمیک زومبا (سومبا) می‌باشد. ورزش ریتمیک زومبا (سومبا) برگرفته از انواع حرکتهای موزون کشور آفریقا و آمریکای لاتین می‌باشد. از تلفیق چهار سبک ریتم‌های میرنگه، رگی تون، سالسا، کالیبسو و کومبیا حرکت موزون و ورزش ریتمیک زومبا (سومبا) پدید می‌آید. در این ورزش حرکتها و تکنیک‌ها کاملاً حساب شده است و تآثیر و توجه مستقیمی برروی اندام‌های مختلف (دست، پا، بازو، ران و ستون فقرات) شده است. تمامی ماهیچه‌های حرکتی ساق پا، ران‌ها و بازوها و حتی وریدهای شکمی تحت تآثیر این ورزش وریتم آن قرار گرفته و از افزایش چربی دراطراف این قسمتها جلوگیری می‌کند. حرکات و تکنیک‌های حرکتی موجب کشش ماهیچه‌ای شده و شکل و فرم زیبا و جوانی را با توجه به اسکلت و استخوان بندی افراد موجب می‌گردد.

این ورزش که کاملاً هوازی می‌باشد، تمرکز بر روی تنفس و توجه بر روی انجام انواع تکنیک‌های حرکتی را بالا برده و موجب کاهش وزن در هر سنی و زیبایی اندام یا هر نوع استخوان بندی می‌گردد در طول مدت انجام این حرکات، فشار خون بالانس بوده وهیچ فشاری بر روی مفاصل ومناطق حساس مثل زانوها، آرنج‌ها، مچ دست و پا وارد نمی‌شود. این حرکات با ریلکسی کامل و نشاط سرشار حاصل از دم و بازدم مناسب و فرصت کافی برای انجام درست حرکات، موجب چربی سوزی آهسته ولی مستمر گشته و تبدیل انرژی به جای از دست دادن آن را حاصل می‌گردد. ناگفته نماند که انجام درست حرکات و فراگیری پایه‌ای و اساسی این سبک، هنرجو را قادر می‌سازد که با انواع سبکها و ریتمها ارتباط نزدیک برقرار کرده ضمن شناخت اندامهای خود، به‌راحتی هر نوع سبک دیگری را با اعتماد به نفس کامل انجام دهد.

دلایل برای یادگیری زومبا:

۱- زومبا مؤثرین شکل تمرین مقاومتی است. نه تنها به شما کمک می‌کند که ماهیچه‌های خود را فعال نگه دارید، بلکه به شما کمک می‌کند تا چربی بسوزانید، عضلات بدن را تقویت کنید

۲- یادگیری زومبا نیز بسیار آسان است. حرکت زومبا پیچیده نیست و در واقع در یک راه است که هر کسی می‌تواند آنرا دنبال کند

۳- زومبا نه تنها بدن بلکه ذهن را تیز تقویت می‌کند. ورزش ذهنی و مغزی خوبی است. هنگامی که شما زومبا انجام می‌دهید، فعالیت ذهنی شما نیز افزایش میابد و برای مغز فوق العاده مفید است

۴- در حالی که در ورزشگاه ضربه می‌زنید رشد عضلانی باعث بهبود هماهنگی بین ارگان‌های مختلف بدن می‌شود. زومبا، در مقابل، هماهنگی شما را بهبود می‌بخشد و در حال حاضر بازوها و پاهای خود را با هماهنگی بیشتری با ماهیچه‌ها حرکت می‌کنند

۵- با این ورزش شما به‌تدریج لاغر خواهید شد، زومبا بهترین گزینه برای کاهش وزن است در حالی هم سرگرم می‌شوید و هم لاغر می‌شوید. در هر جلسه از زومبا، بیش از ۱۰۰۰ کالری مصرف می‌کنید. با زومبا، کاهش وزن آسان می‌شود!

۶- در زومبا هر بخشی از بدن فعالیت خاصی دارد و مانند ورزش بر یک جا تمرکز ندارد. زومبا تمرین شدید به تمام نقاط بدن است و برهمه اعضای بدن فایده دارد حتی عضلات بدون چربی، عضلات شکم و هرچیزی که باعث می‌شود تا یک بدن به‌طور کامل فعالیت داشته باشد

۷- زومبا بیشتر سرگرم کننده است و به ورزش شباهت ندارد. موسیقی بازی در طول زومبا جاذب است و قادر به بالا بردن خلق و خوی ساخت احساس شماست و در پایان جلسه شما احساس شادی خواهید کرد

۸- حتی اگر رژیم غذایی نداشته باشید زومبا هم شمارا شادتر و هم سریع به تناسب اندام می‌رساند


نظر یک متخصص پزشکی ورزشی

«کالری‌سوزی زومبا حدود ۹ کیلوکالری در دقیقه است. این مقدار کالری رکورد بسیار خوبی در ورزش‌های هوازی دارد».

دکتر زهرا علیزاده، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با نشریه «سلامانه» با اشاره به محبوبیت روز افزون ورزش زومبا در جامعه گفت: «این ورزش در واقع نوعی رقص یا حرکات موزون است و به همین علت شرکت‌کنندگان بیش از اینکه احساس کنند که مشغول ورزش هستند، حس تفریح خواهند داشت.»

وی ادامه داد: «این ورزش در دسته ورزش‌های هوازی طبقه‌بندی می‌شود هر چند که قدرت عضلات، تعادل و انعطاف‌پذیری نقش زیادی در انجام حرکات آن دارند.»

این متخصص پزشکی ورزشی با تاکید بر بالا بودن کالری‌سوزی ورزش زومبا افزود: «کالری‌سوزی این ورزش حدود ۹ کیلوکالری در دقیقه است. به‌عنوان مثال اگر شما ۳۰ دقیقه از این ورزش را انجام دهیدحدود ۳۰۰ کالری می‌سوزانید. این مقدار کالری رکورد بسیار خوبی در ورزش‌های هوازی دارد.»

وی به کسانی که می‌خواهند به این ورزش بپردازند، توصیه کرد موقع انجام این فعالیت بدنی حتماً از کفش‌های مناسب استفاده کنند و در این زمینه توضیح داد: «به‌علت حرکات جانبی مکرر، کفش‌های مخصوص دویدن یا کفش‌های با کفی سفت مناسب ورزش زومبا نیستند، بلکه باید کفش نسبتاً نرمی برای این ورزش تهیه کنید.»

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه به احتمال بروز آسیب پا در کسانی پرداخت که به طور مداوم مشغول ورزش زومبا هستند. به گفته وی به علت حرکات پرشی و جانبی احتمال آسیب بالایی در مچ پا، ساق پا و خلف ران وجود دارد.

او ادامه داد: «گرفتگی عضلانی پس از ورزش شایع است. به دلیل شدت بالای زومبا، اگر سابقه بیماری قلبی -عروقی یا متابولیک مثل دیابت دارید، قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.»

علیزاده در پایان به بیمارانی که مشکل مفصلی یا دیابت دارند توصیه کرد که زومبا گلد یا زومبا در آب را امتحان کنند چون به‌علت تعدیل حرکات احتمال بروز آسیب برایشان کمتر خواهد بود هرچند فرد کالری کمتری می‌سوزاند.


داشتن حالت رقص؛ علت مخالفت با رشته زومبا

رییس انجمن آمادگی جسمانی فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان اینکه رشته زومبا به لحاظ تطابق با وضعیت فرهنگی جامعه، شرایط لازم را نداشت، گفت: به غیر از این رشته انجام سه رشته ورزشی دیگر نیز ممنوع است.

شهرام علم در گفت‌وگو با ایسنا درباره علت ممنوعیت فعالیت باشگاه‌های ورزشی در رشته زومبا که با نامه رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی صورت گرفته است، اظهار کرد: رشته‌های زیر مجموعه فدراسیون ورزش‌های همگانی باید دارای یکسری شاخص باشند تا بتوانند در باشگاه‌های ورزشی انجام شوند. یکی از این شاخص‌ها مطابقت هر رشته ورزشی با شرایط فرهنگی جامعه است که یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما محسوب می‌شود.

رییس انجمن آمادگی جسمانی فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان اینکه زومبا از جمله رشته‌هایی است که به لحاظ تناسب با شرایط فرهنگی جامعه ما نتوانست شرایط لازم را احراز کند، افزود: به همین دلیل هیچ باشگاه ورزشی حق راه‌اندازی یا ادامه فعالیت در رشته زومبا را ندارد.

وی تصریح کرد:‌ این رشته هر چند طرفداران زیادی در کشور دارد اما مشکل اصلی از آنجاست که با پخش موزیک‌های خارجی و مخصوصا آمریکای لاتین ورزشکاران را ترغیب به رقص و انجام حرکات موزون می‌کنند که این موضوع کاملا با شرایط فرهنگی ما مغایرت دارد.

علم در پاسخ به این سوال که با این حساب ورزشکاران زومبا از این پس در چه رشته‌ای به عنوان جایگزین می‌توانند فعالیت کنند، گفت: برخی رشته‌های مشابه با زومبا در داخل کشور داریم که محبوب‌ترین آن رشته ایروبیک است که طرفداران زومبا می‌توانند در این رشته به فعالیت خود ادامه دهند.

رییس انجمن آمادگی جسمانی فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان اینکه به غیر از زومبا فعالیت سه رشته دیگر شامل بادی‌ریتم، هیپ‌هاپ و ایروبیک حرفه‌ای نیز ممنوع است درباره علت ممنوع اعلام شدن انجام رشته ورزشی ایروبیک حرفه‌ای، گفت:‌ علت ممنوع بودن ایروبیک حرفه‌ای را دقیقا نمی‌دانم. پیش از این با فعالیت رشته پارکور نیز مخالفت شد که به اتفاق رییس فدراسیون با وزیر سابق ورزش جوانان مذاکراتی داشتیم که این ممنوعیت لغو شد.

منبع : انصاف نیوز

درباره نویسنده

4175مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پايگاه خبري - تحليلي هيوانیوز. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی