خطرات بی‌تفاوتی دولت و ناامیدی مردم

خطرات بی‌تفاوتی دولت و ناامیدی مردم
 دسته مهم تقسیم کرد: بخش بزرگ آن به سلبریتی‌های هنری و ورزشی باز می‌گشت و بخش دیگر فعالان مجازی و رسانه‌ای بودند که اتفاقا هر دو دسته نیز از مدافعان روحانی در انتخابات ٩۶ بودند. نکته مهم اینجاست که انتقاد به بودجه از سوی فعالان سیاسی کمتر دیده شد. چراکه آنها می‌دانند برای انتقاد (آن هم در این سطح)، نیازمند بحث و بررسی‌های بیشتری   هستند.
تب تند انتقاد به لایحه بودجه در همان ساعات اولیه به عوارض خروج از کشور محدود و بالا گرفت. نوید محمدزاده بازیگر فیلم ابد و یک روز یکی از دیالوگ‌های معروف خودش را تغییر داد و نوشت: «سمیه نرو! اگه رفتی بار اول ٢٢٠، بار دوم ٣٣٠ و بار سوم ۴۴٠ باید عوارض خروج از کشور بدی، نرو!»
مهدی پاکدل دیگر بازیگر حامی دولت نوشت: «پس زودتر نرخ عوارض سفرهای داخلی- رو- هم اعلام کنید. زیاد بود چشممون کور پیاده میریم، برای سلامتی‌مون بهتره…». علی کریمی تندترین انتقاد را داشت و از پشیمانی حرف زد و نوشت: «خدایا زودتر سال ١۴٠٠ را برسان تا این دوره تمام شود» و در پاسخ به برخی انتقادها در این باره گفت: «همین که ما جرات پذیرش اشتباه را داریم و بابت آن عذرخواهی می‌کنیم، کافی است.» او هشتک: #کاش_به_عقب_برگردیم. را در مقابل شعار انتخاباتی «به عقب بر‌نمی‌گردیم» به کار برد تا نشان دهد از رای خود پشیمان است. علیرام نورایی، بازیگر سینما و تلویزیون که البته در انتخابات اخیر از روحانی حمایت نکرده بود هم در واکنش به هزینه جدید عوارض خروج از کشور در فضای مجازی نوشت: «خدا رو شکر که زمان انتخابات برای کسی تبلیغ نکردم… جالبه الان به خاطر این یک موضوع همه به رنگ بنفش دارن حساسیت پیدا می‌کنن! عوارض وجود نگیرن ازمون تا ۱۴۰۰ صلوات.»
رضا صادقی نیز یکی از تندترین انتقادات را به روحانی داشت و در صفحه اینستاگرام خودش نوشت: «سلام آقای رییس‌جمهور… رای دادیم، حمایت کردیم، توهین شنیدیم، تهمت شنفتیم… حرف من عوارضی و قیمتش، نون و قیمتش، زلزله زده و محرومیتش، گرونی و مصیبتش حتی نون و ترس نداشتنش نیست، درد این جاست که انگار از حال و روزمون خبر ندارید… چشم یاری داشتیم… حیف… خداحافظ آقای رییس‌جمهور.»
کار این انتقادات تا آنجا بالا رفت که مخالفان دلواپس و فعالان مجازی مخالف دولت تلاش کردند از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند و ژست‌های نچسب خیرخواهانه بگیرند و اعلام کنند نباید «مردم را از دولت ناامید کرد.»
در طرف دیگر بعد از چند روز اعتراض برخی از فعالان مجازی که سیاسی‌تر بودند، متوجه ضربه‌ای که انتقادات می‌تواند به اعتماد عمومی وارد کنند شده و شروع به حمایت از دولت و رای خود، با هشتک‌های «#ناامید_نشدیم» و «#پشیمان_نیستیم» کردند. آنها به درستی معتقد بودند که باید «حامی منتقد» باقی ماند.
واقعیت این است که سلبریتی‌ها «رهبران سیاسی جامعه» نیستند. این را همه ما باید به خاطر داشته باشیم. آنها صدای بلندی در انتقاد اعتراض یا حمایت دارند و یکی از گروه‌های مرجع جامعه محسوب می‌شوند. اما با این حال «سیاست» و «امرسیاسی» آن چیزی نیست که در قالب نگاه‌های موقتی و کوتاه خلاصه شود.
به عنوان مثال می‌توان به آنها انتقاد کرد که چطور افزایش نرخ حامل‌های انرژی و حذف یارانه‌ها که تمام اقشار مردم را درگیر خود می‌کند، ندیدند و تنها اعتراض‌شان به عوارض خروج از کشور بود؟ می‌توان پرسید: اصلا به میزان ارزی که توسط مسافران از کشور خارج می‌شوند توجه دارید؟ نقش اقتصادی واردات کالای مسافری به کشور را مدنظر قرار می‌دهید؟ از مافیایی که با عنوان «چترباز» مسافران را به خارج می‌برند تا از معافیت گمرکی واردات آن استفاده کنند، مطلع  هستید؟
تمام این سوال‌ها به این معنا نیست که دولت در موضوع عوارض خروجی «بهترین تصمیم» را گرفته است. بحث بر سر این است که نباید به این امور سطحی و مقطعی نگاه کرد و به سرعت با یک موج همراه شد.
دقت کنیم که این نخستین لایحه بودجه‌ای است که دولت دوازدهم به مجلس ارایه کرده است. باز به یاد بیاوریم که دولت جدید تنها چهار ماه است (از مردادماه) بر سر کار آمده. اگر سلبریتی‌ها روی یک موج مجازی انتقاد کنند می‌توان آن را فهمید. اما طرح مسائلی مانند «عبور از روحانی» و «پشیمانی» از سوی فعالان سیاسی در حال حاضر هیچ محلی از اعراب ندارد. با این حال حتما لازم است تا دولت نیز نقد  شود.
یکی از مهم‌ترین انتقادات به دولت همچون تمام این سال‌ها «ضعف اطلاع‌رسانی است.» دلبستگی روحانی به تیم فعلی اطلاع‌رسانی‌اش با هیچ متر و معیاری قابل اندازه‌گیری نیست. در تمام چهارسال دولت یازدهم همیشه اطلاع‌رسانی از فضای رسمی هفته‌ها عقب بود. بعد از آنکه دولت با انتقادات زیادی روبه‌رو می‌شد، تازه رسانه‌ها و فعالان آن به حرکت می‌افتادند تا از دولت حمایت کنند. اقدامی که در عمل هیچ اثر مثبتی هم نداشت. چرا که منتقدان کاری که می‌خواستند با افکارعمومی انجام دهند، به پایان برده بودند.
مهم‌تر از همه اینکه در فقره اخیر ضعف در بدنه دولت و اطلاع‌رسانی آن (بطور مشخص) مشهود بود. تعداد کثیری از فعالان رسانه‌ای و مجازی حضور دارند که بی‌چشمداشت حاضرند به دولت کمک کنند. تنها خواسته آنها این است که «کشور به عقب بازنگردد.» اما انتقاد مهمی که به اطلاع‌رسانی دولت وارد است بی‌توجهی به این ظرفیت بزرگ است. همین بی‌توجهی نیز آنها را دچار بی‌تفاوتی کرده است. بی‌اغراق باید گفت اگر نظام اطلاع‌رسانی دولت کارآمدی داشت می‌توانست با جمع کردن فعالان حامی خود نقاط قوت و ضعف لایحه بودجه را برای‌شان تشریح کند و در نهایت دست یاری به سوی آنها دراز کند. درست به مانند کاری که در انتخابات انجام داد و از آنها برای جلب رای مردم استفاده کرد.
راه‌اندازی چنین جلسات هم اندیشی کار سختی نیست. اگر دولت چنین جلسه‌ای را ترتیب نداده است که ضعف اوست. اگر ترتیب داده و این موارد را به رسانه‌های حامی خود اطلاع‌رسانی کرده، امروز وقت حسابرسی است که توضیح دهند چطور دولتی با این همه امکانات در رقابت با چند سلبریتی شکست می‌خورد و فضای افکارعمومی را به آنها می‌بازد. در حوزه اطلاع‌رسانی یا هیچ «برنامه‌ای» برای تاثیرگذاری بر افکارعمومی و ارتباط با رسانه‌ها و فعالان مجازی وجود ندارد، یا اگر وجود دارد برنامه‌ها و افراد کارآمد نیستند. موفقیت در آینده در گرو تغییر این سیستم در اسرع وقت است.
تبیین بدیل احتمالی دولت روحانی و خطرات ناشی از عبور از وی نه تنها از سوی دولت انجام نمی‌شود بلکه بی‌تفاوتی دولتمردان و خاصه دستگاه تبلیغاتی دولت این شایبه را تقویت می‌کند که آنها در ذهن می‌پندارند چون دیگر نیاز به رای مردم ندارند پس بهتر است این چند سال را هم بگذرانند و دست آخر در سال ١۴٠٠ دولت را تحویل دهند؛ بی‌توجه به آنکه کلید پاستور به چه کسی خواهد رسید.
اما آنچه مغفول می‌ماند این است که نا‌امیدی احتمالی از دولت ممکن است آسیبی به جایگاه دولتمردان فعلی وارد نیاورد اما بدنه اجتماعی دولت که از قضا بدنه اختصاصی اعتدالگرایان نیست و به پشتوانه اصلاح‌طلبان برای آنها فراهم شده دچار آسیب‌هایی خواهد شد که جبران آن سخت خواهد بود.
از این حیث مهره‌های موثر اطراف روحانی و خود او اگر می‌خواهند پایان دولت دوازدهم، پایان عمر سیاسی‌شان نباشد باید نسبت به این انتقادات واکنش به موقع و صحیحی نشان دهند.

درباره نویسنده

4175مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پايگاه خبري - تحليلي هيوانیوز. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی