20روز مانده به پايان مهلت مذاكرات /بیم و امید دیپلمات ها برای اتمام کار نگارش «برجام» در روزشمار پایانی توافق؛

20روز مانده به پايان مهلت مذاكرات /بیم و امید دیپلمات ها برای اتمام کار نگارش «برجام» در روزشمار پایانی توافق؛

طبق قرار قبلی دهم تیرماه مهلت نگارش متن توافق جامع هسته ای به پایان می رسد. از این رو کارشناسان و معاونان ایران و گروه 1+5 سخت مشغول کارند و دیروز دور هفتم مذاکرات برای نگارش متن توافق جامع با حضور معاونین وزرا شروع شده است و تا فردا نیز ادامه دارد. ایران گفته که در پی توافق خوب است و مقید به زمان نیست.در همین حال مقامات آمریکایی از تعهد به تاریخ دهم تیر سخن گفته اند و اعلام کرده اند که معتقدیم دستیابی به توافق تا این تاریخ امکان پذیر است.بهرحال بیم و امیدهای زیادی برای پایان گرفتن مذاکرات در تاریخ دهم تیر وجود دارد و رفته رفته با نزدیک شدن به موعد مقرر این سوال بیشتر بروز پیدا می کند که آیا مذاکرات همچنان تمدید می شود یا اینکه در دهم تیر مذاکرات به ایستگاه آخر می رسد؟
هفته پیش آغازگر ششمین دور مذاکرات برای نگارش متن توافق جامع، نشست عمومی معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 به ریاست سید عباس عراقچی و هلگا اشمید در روز پنج شنبه بود و پس از آن عراقچی و روانچی با همتایان خود در 1+5 به طور دو و چندجانبه مذاکره کردند.دو دور هم با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره داشتند که دور دوم آن حدود چهارساعت طول کشید. روز شنبه عراقچی و روانچی پس از ششمین دور مذاکره به تهران بازگشتند ولی تیم کارشناسی به ریاست حمید بعیدی نژاد به مذاکرات در آن شهر ادامه داد تا اینکه روزگذشته دوباره معاونان راهی وین شدند تا هفتمین دور مذاکره با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا را آغاز کنند.نخستین نشست معاونان وزیر امور خارجه با اشمید آغاز شد و پس از یک ساعت پایان یافت.پس از مذاکره معاونان، تیم های کارشناسی دو طرف هم تشکیل جلسه دادند.گفته می شود که زمان بندی لغو و تعلیق تحریم ها و نحوه اجرای تعهدات ایران از جمله محورهای مورد بحث در مذاکرات اخیر است. دور هفتم مذاکرات ایران و 1+5 تا جمعه طول خواهد کشید.
ابهام در زمان ایستگاه آخر
در حالی که کارشناسان برای نگارش متن مشغول رایزنی هستند چندی پیش مشاور معاون امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که رسیدن به یک توافق جامع تا پیش ازضرب الاجل 24 نوامبر کار دشواری است و به پایین آوردن خواسته‌های دو طرف بستگی دارد.به گزارش فارین پالیسی، تونی بلینکن، مشاور معاون امنیت ملی آمریکا در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر فکر می‌کنم رسیدن به نقطه‌ای که دو طرف خواستار آن هستند کار دشواری است اما غیرممکن نخواهد بود.او ادامه داد‌:‌ نتیجه مذاکرات کاملا به گام‌هایی که ایران در جهت متقاعد کردن ما و دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 برای ثابت کردن این موضوع که برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز خواهد ماند بستگی دارد. امام سید عباس عراقچی در پاسخ به اظهارات آنتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: توافق نهایی در صورتی که حاصل گردد دارای دوره زمانی مشخصی خواهد بود و هیچ یک از تمهیدات پیش‌بینی شده در آن دائمی نخواهد بود. معاون وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: البته تعهداتی که ایران براساس معاهدات بین‌المللی همچون NPT پذیرفته است تا زمانی که الحاق ایران به این معاهدات ادامه دارد ، تداوم خواهد داشت و تمسک طرف آمریکایی به این قبیل تعهدات که برای مصارف داخلی یا راضی کردن متحدین صورت می گیرد ، صرفاً یک مغالطه بی ارزش است .سخنان تونی بلینکن در حالی بیان شد که فلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: من به این که بتوانیم همه اختلافات را با ایران تا پیش از ضرب الاجل حل کنیم خوشبین نیستم اما معتقدم در صورتی که بتوانیم به پیشرفت‌های قابل توجهی تا پیش از ضرب‌الاجل دست یابیم در آن صورت دلیل قانع کننده‌ای برای تمدید مذاکرات و در نهایت رسیدن به یک توافق جامع خواهیم داشت.
تهدید به گذر زمان برای کسب امتیاز
در این رابطه سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه با بیان اینکه تنها یک معجره در زمان باقی مانده به پایان ضرب الاجل تعیین شده می تواند منجر به حصول توافق جامع و نهایی میان ایران و گروه 1+5 شود تاکید کرد که هشدار آمریکایی در مورد اتمام زمان شگردی است برای کسب امتیازات بیشتر که نباید به آن توجه شود.حمیدرضا آصفی در گفت‎وگو با فرارو درباره اظهارات تونی بلینکن معاون وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در اجلاس جهانی کمیته یهودیان آمریکا و اینکه آیا واقعا امکان حصول چنین توافق وجود ندارد گفت: روند مذاکره هسته ای میان ایران و گروه 1+5 نشان می دهد که احتمال رسیدن دو طرف به توافق کامل مورد نظر تا 30 ژوئن (9 تیر) بسیار کم است و شاید تنها یک معجزه در زمان باقی مانده بتواند منجر به حصول توافق جامع و نهایی شود.وی درباره دلایل چنین بدبینی نسبت به حصول توافق تا پیش از پایان ضرب الاجل تعیین شده گفت: علت اینکه معتقدم احتمال رسیدن به توافق کم است روشن است. چون از یک سو تاکنون آمریکایی ها به طور مداوم در مذاکرات در حال دبه کردن و نقض تعهدات و قول و قرارهای قبلی خود هستند و از سوی دیگر در هر دور از مذاکرات هم موضوعات جدیدی را دائما مطرح می کنند.
بحث زودهنگام تمدید مذاکرات
افخم در نشست خبری روزگذشته خود با خبرنگاران درباره مذاکرات معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 در وین که از روزگذشته از سرگرفته می‌شود گفت:‌ کارشناسان دو طرف طی هفته گذشته در وین باقی مانده و کار را دنبال کرده اند. روند مذاکرات به طور تدریجی ادامه دارد تا برای موضوعات اختلافی راهکار پیدا شود.سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص برخی اخبار درباره تمدید مذاکرات در پایان ضرب الاجل تعیین شده ( 10 تیر) اظهار کرد: بحث تمدید زودهنگام است و طرف ها تلاش دارند از زمان باقی مانده به بهترین نحو استفاده کنند و ایران کاملا فعالانه و متناسب با دیدگاه هایی که دارد از این زمان استفاده می‌کند در عین حال ما خواهان توافق خوب و عادلانه هستیم و محدودیت زمان چیزی نیست که بخواهیم به خاطر آن یک توافق خوب را تحت الشعاع قرار دهیم. از سوی دیگر جف راتکه سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفت،ما به ضــرب الاجل 30 ژوئن (9 تیر) احتــــــرام می گذاریم و به آن متعهد هستیم و معتقدیم دستیابی به توافق تا این تاریخ امکان پذیر است.
کری تلفنی از روند مذاکرات مطلع می‌شود
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: جان‌ کری در گفت‌وگوی تلفنی با اعضای هیات مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا در جریان روند مذاکرات با ایران قرار گرفته است. جف راتکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره‌ روند درمان جان‌کری وزیر امور خارجه که حین دوچرخه سواری دچار سانحه شده بود گفت: روند بهبودی جان‌ کری ادامه دارد و وی در بیمارستان باقی خواهد ماند.بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا، راتکی درباره‌ حضور وزیر امور خارجه در دورهای بعدی مذاکرات هسته‌ای بیان کرد: همانطور که قبلا گفته‌ایم همزمان با ادامه روند بهبودی کری وی از طریق تماس تلفنی با اعضای ارشد هیات مذاکره کننده در جریان رایزنی‌های هسته‌ای قرار می‌گیرد. اما من نمی‌توانم یک چارچوب زمانی مشخص برای بازگشت وی تعیین کنم. به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن،راتکه گفت: کری همچنان در بیمارستان و در حال انجام فیزیوتراپی است و مشورت با پزشکان وی ادامه دارد.سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره حضور نیافتن کری در انظار عمومی یا انتشار تصاویری از روند درمان وی، گفت: یکی از استخوان های اصلی پای وی شکسته بود و او تحت عمل جراحی قرار گرفت و همان طور که از ابتدا گفتیم بهبود کامل وی مدتی طول خواهد کشید.راتکه گفت: کری در شرایط روحی خوبی بسر می برد و وضعیت وی رو به بهبود است و تلفنی با مائورو ویرا وزیر خارجه برزیل درباره تغییرات آب و هوایی و با مشاورانش درباره ایران و روسیه گفتگو کرده است.راتکه به اینکه چه زمانی انتظار می رود کری به سر کارش در واشنگتن بازگردد اشاره ای نکرد اما گفت: وزارت خارجه امریکا امیدوار است وی بتواند در پایان ماه جاری برای شرکت در مذاکرات تاریخی با ایران به اروپا بازگردد. جان کری 2 هفته پیش یک روز پس از آنکه با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در چارچوب مذاکرات هسته‌ای در ژنو دیدار کرد در شهری در مرز فرانسه حین دوچرخه سواری دچار سانحه شد و استخوان ران پای راست او شکست.

منبع: روزنامه ابتكار

درباره نویسنده

4175مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پايگاه خبري - تحليلي هيوانیوز. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی