تغییرات کابینه کلید خورد؛روحانی درخواست اصلاح طلبان را پذیرفت

تغييرات کابينه کليد خورد؛روحاني درخواست اصلاح طلبان را پذيرفت

پس از تعیین کابینه دولت یازدهم و انتخاب استانداران انتقادهای زیادی نسبت به انتخاب برخی گزینه های حسن روحانی از سوی جریان های سیاسی مطرح شد.
به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری آریا،در میان منتقدان کابینه، این اصلاح طلبان بودند که بیش از دیگر طیف های سیاسی خواهان تجدید نظر رییس دولت در انتصاب برخی مدیران شدند.این در حالی است که حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی حسن روحانی از آغاز تغییرات در دولت از وزرا گرفته تا استانداران خبر داده است.
وی با اعلام این خبر گفته است:برخی استانداران توانایی کافی برای اداره استان ندارند .
وی گفته  است:گزارش ها و بررسی های ما نشان می دهد که پس از انتخاب وزیر اطلاعات آرامش خوبی به فضای داخلی نشسته است.
آشنا افزوده است:انتخاب استانداران هم عملا با موافقت هیئت دولت انجام می شود. فقط وزیر کشور و رئیس جمهور در این باره تصمیم نمی گیرند.استاندارانی که انتخاب شده  اند مورد تایید هیئت دولت هستند و البته  هیچ کس هم نمی تواند ادعا کند که بهترین انتخاب ها انجام شده است .
مشاور رئیس جمهور تاکید کرده است: برخی از سفرهای استانی برای تیم رئیس جمهور روشن کرد که برخلاف تصور اولیه برخی استانداران توانایی کافی برای اداره استان ندارند .لذا تغییرات در دولت اتفاق خواهد افتاد هم در سطح وزرا و هم در سطح استاندارها .(متن خبر را اینجا بخوانید).
به هرحال شاید نشانه آغاز این تغییرات انتصاب استاندار جدید استان مرکزی باشد فردی که عضو بیناد باران است و در زمره چهره های اصلاح طلب به شمار می رود.
اما پیش از این حسین مرعشی،عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در صدر سایر چهره های اصلاح طلب از جمله چهره هایی بود که موضوع ضرورت تغییر استانداران را مطرح کرد و گفت:من به آقای روحانی توصیه می‌کنم که برخی از وزرا و استانداران را که نتوانسته ‏اند در کلاس و شأن دولت ظاهر شوند تغییر دهد و این ترمیم در کابینه و استانداری‏ها باید در جهت افزایش یکدستی و صلابت دولت انجام شود.
وی گفته بود:بعضی از وزرای دولت آقای روحانی متاسفانه حدود قوه مجریه را رعایت نمی‌کنند و به راحتی می‏ پذیرند مدیری را که نصب کرده‏ اند به دلیل مخالفت یک یا چند نماینده کنار بگذارند. اینها خلاف صلابتی است که شخص آقای روحانی دارد.

اصلاح‌طلبان به صورت نجیبانه خود را از دولت کنار کشیده‌اند
این در حالی است که فیاض زاهد دیگر فعال سیاسی اصلاح طلبان نیز در اظهاراتی گفت:«به آقای روحانی توصیه می‌کنم بیشتر از چهره‌های سیاسی، صاحب نظر و صاحب تحلیل در دولت خود استفاده کند. دولت آقای روحانی کمترین تغییر را در سطح مدیران انجام داده است. یادمان باشد که برخی از این مدیران در زمان دولت احمدی‌نژاد در طول۸سال از معاونت بخشداری به بالاترین سطوح مدیریتی در وزارتخانه‌ها رسیدند.
متأسفانه هم اکنون در برخی از استان‌ها نارضایتی زیادی از نحوه انتخاب استانداران وبرخی از مدیران وجود دارد. بسیاری از کسانی که در ستادهای انتخاباتی آقای روحانی فعال بودند ناراحت هستند. آنها معتقدند انتظاراتشان برآورده نشده و کسی تاکنون با آنها وارد تعامل و گفت‌وگو نشده است. »
در اظهار نظری دیگراحمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری آریا  گفت:«بهتر است آقای روحانی در وزارت کشور تغییراتی بدهند.این عضو جبهه مشارکت با انتقاد از عملکرد وزیر کشور گفت:در بحث وزارت کشور به نظر می رسد آقای رحمانی فضلی راننده قدری برای این لوکوموتیو نیستند هرچند ممکن است ایشان در جاههای دیگر خیلی بهتر کار کنند .مشکل ما با وزیر کشور به خاطر خط سیاسی یا اصولگرا بودن ایشان نیست ما حتی با اینکه آقای رحمانی فضلی دوست آقای لاریجانی است نیز مشکلی نداریم چراکه من مطمئنم اگر شخص آقای لاریجانی وزیر کشور بود وضع ما از این بهتر بود و در بسیاری از مسائل درست تر و جدی تر عمل می شد.نه تنها نباید اینگونه تلقی شود که تغییر وزیر کشور خواسته اصلاح طلبان است بلکه باید این مساله از حیث عملکرد و مدیریت مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

مخالفان ، داوطلبانه از کابینه خارج شوند
اما داریوش قنبری،عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری در گفتگو با  خبرگزاری آریا دراین باره گفت:وقتی آقای روحانی شعار اعتدال را مطرح کردند برهمین اساس در کابینه خود از جریان های مختلف استفاده کردند لذا باید افراد حاضر در کابینه به نوعی برمبنای مشی اعتدال که رییس جمهور مطرح کرده ،حرکت کنند و با پذیرش تفکر حاکم بر دولت در راستای تحقق آن گام بردارند.»
وی افزود:«متاسفانه برخی از افراد درون دولت در راستای  شعارها ، اهداف و برنامه های دولت حرکت نمی کنند به عنوان مثال برخی اقداماتی که در وزارت کشور اتفاق افتاده از جنس اهدافی که رییس دولت دنبال می کند ،نیست در حالی که باید وزیر خودش را با اهداف دولت وفق دهد و هماهنگ شود.»
این نماینده سابق مجلس اظهار داشت:«مردم هویت فکری خاصی که از سوی آقای روحانی مطرح شد را انتخاب کردند از این رو انتظاراتی از ایشان وجود دارد که باید در برابر این انتظارات پاسخگو باشند .»
قنبری تاکید کرد:«بهتر است با کسانی که هویت فکری رییس جمهور را قبول ندارند برخورد شود یا خودشان داوطلبانه از دولت کنار بروند چراکه نمی شود اینها در دولت نقش اپوزیسیون را بازی کنند البته شخص آقای روحانی هم معتقد به کنار زدن مدیرانی است که با دولت همسو و همفکر نیستند .»

روحانی وقت زیادی ندارد
محمدجواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز در این رابطه گفت:اگرچه جریان اصلاحات همچنان از آقای روحانی و دولت ایشان حمایت می کند اما نسبت به کابینه انتقادات جدی دارد .در انتخاب استانداران و برخی اعضای کابینه نیز همچنان مشکلاتی وجود دارد لذا من فکر می کنم آقای روحانی وقت زیادی ندارد  و باید تغییرات را در کابینه اعمال کند.
به هرحال این انتقادها در حالی مطرح است که چندی پیش رئیس جمهور  گفته بود: یکبار دیگر به همه استانداران اعلام می کنم که همه مسئولان اجرایی که زیرنظر شما هستند باید در خدمت مردم باشند.
روحانی با بیان اینکه از نظر ما جناح ها و حزب ها فرقی نمی کند و هر جناحی که بیشتر به ملت خدمت کند از نظر ما جناح برتر است، افزود: عنوان، مارک، این و آن و الف و ب برای ما مطرح نیست و نباید هیچ خادمی را از ارائه خدمت محروم کنیم اما مسئولان اجرایی باید به رای مردم در ۲۴ خرداد ۹۲ معتقد باشند.(متن کامل را اینجا بخوانید)
به نظر می رسد در آستانه انتخابات مجلس دهم  باید منتظر تغییرات مهمی در کابینه دولت باشیم.از هم اکنون گمانه زنی برای اینکه چه کسانی از کابینه می روند و چه کسانی می مانند، آغاز می شود.

درباره نویسنده

4039مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 پايگاه خبري - تحليلي هيوانیوز. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی