تغييرات کابينه کليد خورد؛روحاني درخواست اصلاح طلبان را پذيرفت

تغييرات کابينه کليد خورد؛روحاني درخواست اصلاح طلبان را پذيرفت

پس از تعيين کابينه دولت يازدهم و انتخاب استانداران انتقادهاي زيادي نسبت به انتخاب برخي گزينه هاي حسن روحاني از سوي جريان هاي سياسي مطرح شد.
به گزارش سرويس سياسي خبرگزاري آريا،در ميان منتقدان کابينه، اين اصلاح طلبان بودند که بيش از ديگر طيف هاي سياسي خواهان تجديد نظر رييس دولت در انتصاب برخي مديران شدند.اين در حالي است که حسام الدين آشنا مشاور فرهنگي حسن روحاني از آغاز تغييرات در دولت از وزرا گرفته تا استانداران خبر داده است.
وي با اعلام اين خبر گفته است:برخي استانداران توانايي کافي براي اداره استان ندارند .
وي گفته  است:گزارش ها و بررسي هاي ما نشان مي دهد که پس از انتخاب وزير اطلاعات آرامش خوبي به فضاي داخلي نشسته است.
آشنا افزوده است:انتخاب استانداران هم عملا با موافقت هيئت دولت انجام مي شود. فقط وزير کشور و رئيس جمهور در اين باره تصميم نمي گيرند.استانداراني که انتخاب شده  اند مورد تاييد هيئت دولت هستند و البته  هيچ کس هم نمي تواند ادعا کند که بهترين انتخاب ها انجام شده است .
مشاور رئيس جمهور تاکيد کرده است: برخي از سفرهاي استاني براي تيم رئيس جمهور روشن کرد که برخلاف تصور اوليه برخي استانداران توانايي کافي براي اداره استان ندارند .لذا تغييرات در دولت اتفاق خواهد افتاد هم در سطح وزرا و هم در سطح استاندارها .(متن خبر را اينجا بخوانيد).
به هرحال شايد نشانه آغاز اين تغييرات انتصاب استاندار جديد استان مرکزي باشد فردي که عضو بيناد باران است و در زمره چهره هاي اصلاح طلب به شمار مي رود.
اما پيش از اين حسين مرعشي،عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران در صدر ساير چهره هاي اصلاح طلب از جمله چهره هايي بود که موضوع ضرورت تغيير استانداران را مطرح کرد و گفت:من به آقاي روحاني توصيه مي‌كنم كه برخي از وزرا و استانداران را كه نتوانسته ‏اند در كلاس و شأن دولت ظاهر شوند تغيير دهد و اين ترميم در كابينه و استانداري‏ها بايد در جهت افزايش يكدستي و صلابت دولت انجام شود.
وي گفته بود:بعضي از وزراي دولت آقاي روحاني متاسفانه حدود قوه مجريه را رعايت نمي‌كنند و به راحتي مي‏ پذيرند مديري را كه نصب كرده‏ اند به دليل مخالفت يك يا چند نماينده كنار بگذارند. اينها خلاف صلابتي است كه شخص آقاي روحاني دارد.

اصلاح‌طلبان به صورت نجيبانه خود را از دولت کنار کشيده‌اند
اين در حالي است که فياض زاهد ديگر فعال سياسي اصلاح طلبان نيز در اظهاراتي گفت:«به آقاي روحاني توصيه مي‌کنم بيشتر از چهره‌هاي سياسي، صاحب نظر و صاحب تحليل در دولت خود استفاده کند. دولت آقاي روحاني کمترين تغيير را در سطح مديران انجام داده است. يادمان باشد که برخي از اين مديران در زمان دولت احمدي‌نژاد در طول8سال از معاونت بخشداري به بالاترين سطوح مديريتي در وزارتخانه‌ها رسيدند.
متأسفانه هم اکنون در برخي از استان‌ها نارضايتي زيادي از نحوه انتخاب استانداران وبرخي از مديران وجود دارد. بسياري از کساني که در ستادهاي انتخاباتي آقاي روحاني فعال بودند ناراحت هستند. آنها معتقدند انتظاراتشان برآورده نشده و کسي تاکنون با آنها وارد تعامل و گفت‌وگو نشده است. »
در اظهار نظري ديگراحمد شيرزاد فعال سياسي اصلاح طلب در گفتگو با خبرنگارخبرگزاري آريا  گفت:«بهتر است آقاي روحاني در وزارت کشور تغييراتي بدهند.اين عضو جبهه مشارکت با انتقاد از عملکرد وزير کشور گفت:در بحث وزارت کشور به نظر مي رسد آقاي رحماني فضلي راننده قدري براي اين لوکوموتيو نيستند هرچند ممکن است ايشان در جاههاي ديگر خيلي بهتر کار کنند .مشکل ما با وزير کشور به خاطر خط سياسي يا اصولگرا بودن ايشان نيست ما حتي با اينکه آقاي رحماني فضلي دوست آقاي لاريجاني است نيز مشکلي نداريم چراکه من مطمئنم اگر شخص آقاي لاريجاني وزير کشور بود وضع ما از اين بهتر بود و در بسياري از مسائل درست تر و جدي تر عمل مي شد.نه تنها نبايد اينگونه تلقي شود که تغيير وزير کشور خواسته اصلاح طلبان است بلکه بايد اين مساله از حيث عملکرد و مديريت مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرد.

مخالفان ، داوطلبانه از کابينه خارج شوند
اما داريوش قنبري،عضو شوراي مرکزي حزب مردمسالاري در گفتگو با  خبرگزاري آريا دراين باره گفت:وقتي آقاي روحاني شعار اعتدال را مطرح کردند برهمين اساس در کابينه خود از جريان هاي مختلف استفاده کردند لذا بايد افراد حاضر در کابينه به نوعي برمبناي مشي اعتدال که رييس جمهور مطرح کرده ،حرکت کنند و با پذيرش تفکر حاکم بر دولت در راستاي تحقق آن گام بردارند.»
وي افزود:«متاسفانه برخي از افراد درون دولت در راستاي  شعارها ، اهداف و برنامه هاي دولت حرکت نمي کنند به عنوان مثال برخي اقداماتي که در وزارت کشور اتفاق افتاده از جنس اهدافي که رييس دولت دنبال مي کند ،نيست در حالي که بايد وزير خودش را با اهداف دولت وفق دهد و هماهنگ شود.»
اين نماينده سابق مجلس اظهار داشت:«مردم هويت فکري خاصي که از سوي آقاي روحاني مطرح شد را انتخاب کردند از اين رو انتظاراتي از ايشان وجود دارد که بايد در برابر اين انتظارات پاسخگو باشند .»
قنبري تاکيد کرد:«بهتر است با کساني که هويت فکري رييس جمهور را قبول ندارند برخورد شود يا خودشان داوطلبانه از دولت کنار بروند چراکه نمي شود اينها در دولت نقش اپوزيسيون را بازي کنند البته شخص آقاي روحاني هم معتقد به کنار زدن مديراني است که با دولت همسو و همفکر نيستند .»

روحاني وقت زيادي ندارد
محمدجواد حق شناس عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي نيز در اين رابطه گفت:اگرچه جريان اصلاحات همچنان از آقاي روحاني و دولت ايشان حمايت مي کند اما نسبت به کابينه انتقادات جدي دارد .در انتخاب استانداران و برخي اعضاي کابينه نيز همچنان مشکلاتي وجود دارد لذا من فکر مي کنم آقاي روحاني وقت زيادي ندارد  و بايد تغييرات را در کابينه اعمال کند.
به هرحال اين انتقادها در حالي مطرح است که چندي پيش رئيس جمهور  گفته بود: يکبار ديگر به همه استانداران اعلام مي کنم که همه مسئولان اجرايي که زيرنظر شما هستند بايد در خدمت مردم باشند.
روحاني با بيان اينکه از نظر ما جناح ها و حزب ها فرقي نمي کند و هر جناحي که بيشتر به ملت خدمت کند از نظر ما جناح برتر است، افزود: عنوان، مارک، اين و آن و الف و ب براي ما مطرح نيست و نبايد هيچ خادمي را از ارائه خدمت محروم کنيم اما مسئولان اجرايي بايد به راي مردم در 24 خرداد 92 معتقد باشند.(متن کامل را اينجا بخوانيد)
به نظر مي رسد در آستانه انتخابات مجلس دهم  بايد منتظر تغييرات مهمي در کابينه دولت باشيم.از هم اکنون گمانه زني براي اينکه چه کساني از کابينه مي روند و چه کساني مي مانند، آغاز مي شود.

درباره نویسنده

4175مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پايگاه خبري - تحليلي هيوانیوز. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی